subscribe: Posts | Comments | Email

Lecznicze właściwości miodu

0 comments
Lecznicze właściwości miodu

Miód jest jednym z najstarszych leków używanych na świecie. Miód do celów leczniczych wykorzytywany był przez starożytne kultury takie jak Grecka czy, Egipcka. Do znanych starożytnych lekarzy, którzy używali miód do celów leczniczych należą Arystoteles (384-322 pne) i Dioscorides (c.50 AD)

 

Miód składa się głównie z fruktozy, glukozy i wody. Zawiera również inne cukry i enzymy śladowe, minerały, witaminy i aminokwasy.

Kolor i smak miodu różni się w zależności od nektaru kwiatowego zbieranego przez pszczoły. W rzeczywistości, istnieją setki rodzajów miodu, włączając tak unikalne żródła jak: kwiaty koniczyny, kwiaty eukaliptusa czy kwiaty pomarańczy. 

Ogólnie rzecz biorąc, jaśniejsze w kolorze rodzaje miodu są łagodne w smaku, natomiast ciemniejsze rodzaje miodu mają zazwyczaj wyraźny smak.

 

Ten najstarszy naturalny słodzik zawiera również szeroką gamę witamin, w tym witaminy B6, B1, B2 i B5 i minerały takie jak wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, sód i cynk, antyoksydanty i aminokwasy.

 

Miód ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. 

Różne odmiany miodu posiadają dużą ilość przyjaznych bakterii (6 gatunków pałeczek kwasu mlekowego i 4 gatunki Bifidobacterium) co wyjaśnia wiele z “tajemniczych właściwości leczniczych miodu.”

Miód pomimo, że jest cukrem, jest bardzo pomocny w diecie odchudzającej. Może byc dodany do wody, kawy lub herbaty.

(Uwaga, nie dodajemy miodu do gorącej wody)

 

Miód zawiera łatwo przyswajalne cukry, jest więc bezpiecznie spożywać go rano na czczo.

Mieszanka z imbirem i sokiem z cytryny, łagodzi nudności i dodaje energii.

 

Najbardziej polecany jest surowy miód. Surowy miód jest czystym, niepasteryzowanym i nieprzetworzonym skoncentrowanym nektarem z kwiatów .Ten rodzaj miodu nie fermentuje w żołądku i może być stosowany w celu przeciwdziałaniu powstawaniu zgagi.

Surowy miód jest również najzdrowszy ponieważ ma najwięcej wartości odżywczych i zawiera amylazę, enzym znajdujący się w pyłkach kwiatowych, pomagajacy w trawieniu skrobi.

 

Picie soku z cytryny z odrobiną miodu na czczo jest skutecznym środkiem leczenia celulitu, ponieważ przyczynia się do zwiększenia przemiany materii.

Miód z cynamonem również sprzyja w leczeniu celulitu oraz w odchudzaniu, podobnie jak woda z cytryną i miodem.

Przepis: Rozpuścić pół łyżeczki cynamonu w filiżance z wrzącą wodą. Mieszać mieszaninę i przykryć na pół godziny. Przefiltrowac i dodać łyżeczkę miodu. Pić rano na pusty żołądek pół godziny przed śniadaniem.

 

Dla ludzi, którzy mają tendencję do przejadania się i uczucia dyskomfortu w żołądku po posiłku, miód może być stosowany dla lepszego trawienia.

 Spożywanie miodu wieczorem działa uspakajająco i pobudza sen.

 Miód jest również idealnym środkiem do pielęgnacji skóry.Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym, miód używany jest do leczenia ran i zwalczania infekcji.

 

Największe właściwości lecznicze posiada miód Manuka.

Pochodzi on z Nowej Zelandii. Drzewo Manuka (Leptospermum scoparium) jest Nowozelandzką wersją drzewa herbacianego.

Aktywny Miód Manuka zawiera najwięcej właściwosci antybakteryjnych zwanych “czynnikiem wyjątkowym Manuka” (unique manuka factor UMF).Właściwości te można znaleźć tylko w miodzie pochodzącym z roślin Leptospermum.

Miód Manuka przechodzi testy w celu ustalenia czy czynnik UMF obecny jest w miodzie i jaki jest poziom jego działania przeciwbakteryjnego.

Jeśli działanie antybakteryjne jest uznane za wystarczająco wysokie, na etykiecie pojawia sie numer wykazujacy siłę tego działania np. 10+ , 12+ 20+ (UMF)

 

Ciekawostki na temat miodu:

Pszczoły muszą odwiedzić około 2 milionów kwiatów, aby powstał jeden kilogram miodu.

Miód przechowywany w szczelnych pojemnikach nigdy się nie psuje. Miód znaleziony w opieczętowanych kadziach grobowca King Tut wciąż nadający sią do spożycia.

 

Miód zawiera tylko śladowe ilości zanieczyszczeń przemysłowych, ponieważ pszczoły działają jako filtr biologiczny: umierają w kontakcie z toksynami, tym samym nie przynoszą zanieczyszczeń do ula.

 

Comments are closed.