subscribe: Posts | Comments | Email

Niezwykle właściwości cytryny

0 comments
Niezwykle właściwości cytryny

Mimo że cytryna jest kwaśna w smaku, działa na nasz organizm zasadowo, dlatego zalecana jest na wszystkie objawy nadkwasoty.

Kwaśny smak nadaje cytrynie kwas cytrynowy. Kwas cytrynowy to naturalny konserwant, pomocny również w trawieniu pokarmów.


Cytryny są doskonałym źródłem kwasu askorbinowego.

Kwas askorbinowy (witamina C) jest rozpuszczalnym w wodzie, naturalnym przeciwutleniaczem. Spożywanie produktów bogatych w witaminę C pomaga uodpornić organizm przed czynnikami zakaźnymi, jak również neutralizuje wolne rodniki we krwi.

Badania wykazały, że spożycie owoców i warzyw o wysokiej zawartości wiaminy C jest związane ze zmniejszeniem ryzyka zgonu z jakielkolwiek przyczyny, w tym chorób serca, udaru mózgu i raka.


Cytryny zawierają różnorodne fitoskładniki. Hesperetyna

i naringenina w soku cytrynowym to flawonoidy obniżające cholesterol i posiadające również właściwości przeciwutleniajace, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.


Cytryny zawierają również witaminę A , witaminy z grupy B-kompleks (kwas pantotenowy, pirydoksynę i kwas foliowy)

żelazo, miedź, potas i wapń.


Sok z cytryny ma działanie antybakteryjne. Udowodniono w badaniach doświadczalnych, że sok z cytryny niszczy bakterie malarii, cholery, błonicy, duru brzusznego i inne bakterie chorobotwórcze.


Mieszanka soku z cytryny, wody i miodu zwalcza gorączkę, jest również idealnym środkiem oczyszczającym organizm z toksyn.


Wdychanie olejku cytrynowego pomaga zwiększyć koncentrację i pobudza czujność. Olejek cytrynowy może być używany jako odświeżacz pokoju dla osób pracujących w domu lub studentów. Alternatywnie można wypić wodę z cytryną co kika godzin.


Osoby podróżujace do krajów tropikalnych mogą uchronić się od infekcji dodając sok z cytryny do wody pitnej.


Sok z cytryny z odrobiną soli (na ciepło) wypijany codziennie obniża poziom cholesterolu i działa odchudzająco.

Comments are closed.