subscribe: Posts | Comments | Email

Picie kawy, nawet w dużych ilościach, może przedłużyć nasze życie…

0 comments
Picie kawy, nawet w dużych ilościach, może przedłużyć nasze życie…

Mamy za sobą długie lata niesłusznego obwiniania kawy za wszystkie choroby i dolegliwości.


Picie kawy, nawet w dużych ilościach, może przedłużyć nasze życie, jak podają wyniki badań przeprowadzone przez Esther Lopez-Garcia, PhD, z Universitetu w Madrycie.

Badaniami objęto grupę kobiet i mężczyzn, którzy obserwowani byli przez ok 18 lat. Osoby pijące kawę żyły dłużej i mniej chorowały.


Naukowcy od dawna podejrzewali, że picie kawy chroni przed rakiem ale dopiero w 2003 roku zidentyfikowano aktywny związek przeciwnowotworowy w kawie o nazwie metylopirydyny. Związek ten występuje prawie wyłącznie w kawie, a jego aktywność przeciwnowotworowa była wcześniej nie znana.  Badania przeprowadzili: Thomas Hofmann, profesor i dyrektor Instytutu Chemii Żywności na Uniwersytecie Munster w Niemczech i Veronika Somoza, Ph.D.


Picie kawy obniża ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona i na cukrzycę (kawa zawiera chrom, który skutecznie reguluje poziom glukozy we krwi).

W przypadku choroby Parkinsona, dane są bardzo zgodne: wyższe spożycie kawy wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka choroby Parkinsona. Nie jest do końca jasne w jaki sposób kawa zapobiega powstaniu choroby, przypuszcza się, że chodzi o wpływ kofeiny na neurony (komórki układu nerwowego).

Kawa jest również związana z niższym ryzykiem wystąpienia demencji, w tym choroby Alzheimera.

Badania  opublikowane w 2009 roku (z Finlandii i Szwecji):

Dwudziestoletnie obserwacje wykazały, że osoby, które piły ok 3 filiżanek kawy dziennie były o 65% mniej narażone na rozwój demencji i choroby Alzheimera, w porównaniu z niepijącymi lub okazjonalnie pijącymi kawę .


Nie każda kawa jest taka sama.

Najlepsze korzyści dla zdrowia daje picie czarnej kawy bez mleka, kremów i cukru.

Najbardziej wartościowa kawa to espresso.

Espresso ma mocniejszy smak, najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i mniej kofeiny niż kawa parzona.

 

 

Comments are closed.