subscribe: Posts | Comments | Email

Siemię lniane (nasiona lnu)

0 comments
Siemię lniane (nasiona lnu)

Nasiona większości roślin są bogate w składniki odżywcze korzystne dla naszego zdrowia. 

Jednak ze względu na unikalne korzyści zdrowotne nasiona lnu (siemie lniane) znajduje się na miejscu pierwszym. 

 

Nasiona lnu są doskonałym źródłem przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3. Siemię zawiara kwas alfa-linolenowy (ALA). ALA jest niezbędnym kwasem tłuszczowym, ponieważ nie może być syntetyzowany w organizmie i musi być dostarczony  z pożywienia.

Kwas alfa linolenowy w nasionach lnu jest stabilny conajnmiej trzy godziny w temperaturze 150C (nadaje się do pieczenia)

 

Badania wykazały, że dieta bogata w ALA omega-3 zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu poprzez zmniejszenie nagromadzenia tłuszczu w tętnicach, zmniejszenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, a także zmniejszenie stanu zapalnego. 

 

Nasiona lnu zawieraja lignany lniane czyli związki należące do grupy fitoestrogenów, naturalnych roślinnych związków podobnych w budowie i działaniu do żeńskich estrogenów. Nasiona lnu są na miejscu pierwszym jako źródło lignanów. Nasiona sezamu są na drugim, ale zawierają tylko jedną siódmą lignanów w porównaniu do siemiena lnianego. 

 

Przeciwzapalne właściwości i wysoka zawartość lignanów dodaje nasiona lnu na listę redukcji ryzyka raka piersi i raka prostaty (Rak piersi i rak prostaty to nowotwory hormonozależne)

 

Siemię lniane jest bogatym źródłem błonnika rozpuszczalnego. Dwie łyżki zmielonego siemienia lnianego zawierają około 4 gramów błonnika rozpuszczalnego.Te rozpuszczalne włókna to głownie gumy i śluzy dające konsystencję kleiku lub śluzu po rozpuszczeniu w wodzie. Jest to pomocne w leczeniu przewodu pokarmowego zwłaszcza przy owrzodzeniach i nadkwasocie.  Śluz zawarty w nasionach lnu powleka błony śluzowe przełyku, co pozwala złagodzić stany zapalne gardła i oskrzeli.

 

Uwaga.

Siemię lniane zawiara śladowe ilości glikozydów cjanogennych (cjanek). Te śladowe ilości są łatwo metabolizowane przez zdrowe komórki. 

Komóki rakowe nie są w stanie metabolizować cjanku, sadzi się więc, że pomaga to w zapobieganiu rozwoju komórek rakowych.

Ilość bezpieczna do spożycia dziennie to dwie łyżeczki od herbaty. Glikozydy cjanogenne rozkładają się pod wpływem ciepła, więc gotowanie lub pieczenie likwiduje problem metabolizmu cjanku.

 

Siemie lniane przechowywać można do roku (w chłodnym pomieszczeniu), zmielone lub w postaci oleju tylko kilka tygodni.

 

 

 

Comments are closed.